طرح درس هنر کلاس سوم راهنمایی

عنوان درس : رنگ ها

 

هدف کلی : آشنایی و شناخت رنگ ها.

 

هدف دینی: بزرگترین و بهترین هنرمند ، خداوند بی همتاست که جهان را با همه ی زیبایی آفریده است

 

اهداف جزئی :

 

 

رنگ های اصلی : زرد ، قرمز و آبی را بدانند.

مخلوط کردن : چگونه ترکیب کردن رنگ ها و خلق رنگ های جدید را بدانند .

رنگ های سرد را بشناسند و در نقاشی به کار ببرند .

رنگ های گرم را بشناسند و در نقاشی به کار ببرند .

بی شمار بودن رنگ ها را بدانند.

تغییر رنگ ها را به تیره و روشن یا سفید و سیاه بدانند .

طیف سایه روشن را بدانند و در نقاشی به کار ببرند .

زیبایی طبیعت را به واسطه شناخت رنگ بیشتر درک کنند .

طرز استفاده از رنگ های زیادتر و متنوع تر را بدانند .


هدف های رفتاری:

 

 

1- رنگ های اصلی (قرمز آبی زرد) را تشخیص میدهند.

2- چگونه ترکیب کردن رنگ ها و خلق رنگهای جدید را می توانند انجام دهند.

3- رنگهای سرد و زیرمجموعه هایش را در نقاشی بکار میبرنند.

4- رنگهای گرم و زیر مجموعه هایش را در نقاشی بکار میبرنند.

5- بی نهایت بودن رنگها را میدانند و بیان میکنند .

6- با سیاه و سفید رنگها را تیره و روشن میکنند و تغییر میدهند .

7- طیف سایه و روشن را درنقاشی بکار میبرنند .

8- زیبایی طبیعت را بواسطه شناخت رنگ بیشتر احساس میکنند .

9- از رنگهای زیاد و متنوع تری در نقاشی استفاده میکنند .


ارزشیابی تشخیصی:

 

 

1- آیا میدانید رنگهای اصلی کدامند ؟

2- چگونه میتوانیم رنگهای جدید بسازیم ؟

3- رنگهای سرد و گرم کدامند؟

4- تعداد رنگهای جهان چقدر است؟

5- چگونه رنگها را تیره یا روشن کنیم؟

6- سایه روشن و طیف چیست؟

7- دنیای ما بدون رنگ چگونه میشود؟

8- در نقاشی هایتان چه رنگهایی بکار میبرید ؟


مواد و وسایل آموزشی:

 

 

1- یک سینی با سه لیوان شیشه ای با رنگهای اصلی قرمز زرد و آبی پر شده است .

2- گواش و قلمو.

3- عکس های متنوع از مناظر طبیعت و جانوران رنگی .

4- کتاب رنگ ایتن.

5- دو عدد مقوای ذخیم.


فعالیت های معلم و دانش آموزان در فرایند یادگیری:

 

فعالیت معلم:

 

 

1- توصیف وضعیت جدید .

2- ارزشیابی تشخیصی و ارزشیابی مرحله ای در خلال تدریس (تکوینی).

3- تدریس اهداف جزئی و مانور روی آنها .

4- توضیح تفاوتها به کمک شاگردان .

5- با نشان دادن عکسهای زیبا از ماهیها ،گلها و مناظر زیبای طبیعت شاگردان شباهت ها و تفاوتهای رنگها را میفهمند.

6- آزمایش رنگها و ترکیب آنها .


فعالیت دانش آموز:

 

 

1- شرکت در پاسخ ها .

2- تفکر خلاق در خلال تدریس.

3- ترکیب رنگها و ساخت رنگهای جدید روی مقوا.


ارزشیابی پایانی:

 

1-رنگهای اصلی را نام ببرید؟

 

2- رنگهای سرد و گرم کدامند؟

 

3- چگونه رنگها را تیره یا روشن کنیم؟

 

تکلیف:

 

دو نقاشی با طیف رنگهای سرد و گرم